Sipas agjencisë së lajmeve ruse Vladimir Putin dhe Kim Jong Un  diskutuan mundësinë e dërgimit të një kozmonauti koreano-verior në hapësirë.

Me vizitën e Kim në Rusi, Putini kërkon të forcojë aleancat me liderët e tjerë të përjashtuar nga vendet perëndimore. SHBA thotë se Moska po përpiqet të blejë armë për të mbështetur luftën e saj në Ukrainë.

Të dy liderët u takuan në kozmodromin Vostochny, me pamjet e publikuara nga Kremlini që i tregonin të dy duke shtrënguar duart me entuziazëm.

Ata më pas vizituan objektet e montimit dhe lëshimit të raketave hapësinore Angara dhe Soyuz-2 përpara se të uleshin për darkë dhe bisedime.

“Ne folëm për faktin se nëse pala koreano-veriore dëshiron, një kozmonaut koreano-verior mund të trajnohet dhe të dërgohet në hapësirë”, cituan të kishte thënë Dmitry Peskov, agjencitë e lajmeve TASS dhe RIA Novosti.

Nëse kjo do të ndodhte, kozmonauti do të ishte i pari koreano-verior që do të shkonte në hapësirë. Takimi në kozmodrom ishte simbolik, veçanërisht pasi Pheniani kohët e fundit dështoi dy herë në përpjekjen e tij për të vendosur një satelit spiun ushtarak në orbitë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *