Zjarri dhe tymi i zi doli nga diga më e madhe e Ukrainës të premten pasi Rusia nisi sulmin më të madh me raketa dhe dron në infrastrukturën energjetike të vendit që prej nisjes së luftës e deri më tani.

Rusia lëshoi ​​88 raketa dhe 63 drone Shahed, nga të cilët vetëm 37 dhe 55 u rrëzuan respektivisht, tha forcat ajrore ukrainase, një raport më i keq se zakonisht që mund të pasqyrojë përdorimin e gjerë të raketave hipersonike dhe balistike që janë më të vështira për t’u rrëzuar.

Diga DniproHES, në qytetin jugor të Zaporizhia, pësoi goditje në strukturat e saj hidraulike dhe në vetë digën, tha kompania shtetërore e hidrocentraleve Ukrhydroenergo, duke shkaktuar ndërprerje të energjisë në të gjithë Ukrainën qendrore.

Reuters ishte në gjendje të konfirmonte vendndodhjen si hidrocentrali Dnipro në Zaporizhzhia nga forma dhe dizajni i strukturave metalike që shihen në video që përputhen me skedarët dhe imazhet satelitore të zonës.

Presidenti Volodymyr Zelenskiy, i cili u ka kërkuar aleatëve perëndimorë që të furnizojnë më shumë mbrojtje ajrore në ditët e fundit, dënoi sulmin dhe tha se po punohet për riparimin e furnizimit me energji elektrike në nëntë rajone. Moska thotë se sulmet ndaj infrastrukturës energjetike të Ukrainës janë sulme legjitime që synojnë dobësimin e ushtrisë së armikut.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

This will close in 21 seconds