Gjatë një takimi në Fondacionin Heritage, sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg kujtoi se në këtë vit që shënon 75-vjetorin e krijimit të organizatës së Traktatit Veri-Atlantik, edhe më shumë dalin në pah nevojat për një shtim të shpenzimeve dhe një qëndrueshmerie të mbrojtjes në të gjithë aleancë.

Kreu i NATO-s i mëshoi idesë se në mënyrë që ajo të përballet sfidat e mëdha të momentit, lipset një ndarje më e ekuilibruar e barrës dhe një rritje e prodhimit të mbrojtjes. Një luftë e plotë po zhvillohet në Europë, kujtoi ai, e me Kinën që sa vjen dhe forcon pozitat, gjithmonë e më shumë aleatë e kuptojnë vlerën e qëndrimit të bashkuar.

“Për 40 vjet ne e frenuam Bashkimin Sovjetik, dhe pastaj befas ai nuk ishte më. Atëherë njerëzit thanë se NATO duhet të dilte nga zona dhe ne dolëm, dhe ndihmuam t`i jepej fund dy luftërave brutale etnike në Ballkan: në Bosnje dhe Hercegovinë, dhe në Kosovë. Dhe më pas, pas sulmit të 11 shtatorit, NATO-ja bëri diçka që askush nuk e parashikonte që ne do të bënim dhe që ishte të ishim në vijën e parë të luftës kundër terrorizmit dhe të ndihmonim Shtetet e Bashkuara”, tha Stoltenberg.

Për më shumë se 7 dekada, NATO-ja i ka shërbyer paqes dhe stabilitetit, ka promovuar vlerat demokratike e ka pasur rol kyç në eksplorimin e mënyrave për t`i bërë ballë kërcënimeve nga kundërshtarët. Pas vitit 2014, u shpreh Stoltenberg, aleanca arriti të përshtatej sërish me fokus te shtuar tek mbrojtja kolektive në Europë dhe kjo është arsyeja përse ajo konsiderohet si një histori suksesi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

This will close in 21 seconds