Shtetet e Bashkuara janë në gjendje të lartë gatishmërie dhe po përgatiten në mënyrë aktive për një sulm “të fuqishëm” që mund të ndodhë brenda javës së ardhshme nga Irani që synon asetet izraelite ose amerikane në rajon në përgjigje të sulmit izraelit të së hënës në Damask që vrau komandantët e lartë iranianë.

Zyrtarët e lartë amerikanë aktualisht besojnë se një sulm nga Irani është “i pashmangshëm” – një pikëpamje e ndarë nga homologët e tyre izraelitë, tha ai zyrtar, raporton cnn.

Të dy qeveritë po punojnë për të marrë pozicionin përpara asaj që do të vijë, pasi ata parashikojnë që sulmi i Iranit mund të shpaloset në një sërë mënyrash të ndryshme – dhe se asetet dhe personeli i SHBA-së dhe Izraelit janë në rrezik të shënjestruar.

Një sulm i ardhshëm iranian ishte një temë kryesore e diskutimit në bisedën telefonike të presidentit amerikan, Joe Biden me kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu. Që nga e premtja, të dy qeveritë nuk e dinin se kur dhe si planifikon Irani të kundërpërgjigjet, tha zyrtari.

Një goditje e drejtpërdrejtë ndaj Izraelit nga Irani është një nga skenarët më të këqij për të cilin po përgatitet administrata Biden, pasi do të garantonte përshkallëzim të shpejtë të një situate tashmë të trazuar në Lindjen e Mesme. Një goditje e tillë mund të çojë në zgjerimin e luftës Izrael-Hamas në një konflikt më të gjerë rajonal – diçka që Biden ka kërkuar prej kohësh ta shmangë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

This will close in 21 seconds