Për të tretin vit, në datën 8 shtator, organizohet festa e lindjes së Shën Marisë në Manastirin e Ardenicës. Në këtë ditë, para diktaturës komuniste bëhej një festë e madhe dhe panair ku banorët, bizneset e zonës dhe bizneset nga vendet e tjera reklamonin prodhimet e tyre. Kjo traditë u rikthye para 3 vjetësh dhe u quajt festa e Ardenicës.

At Dhimitri tregon zanafillën e festës që u zhvillua dje në Manastirin e Ardenicës. Festa është bekim për besimtarët që vijnë me shpresë të madhe, tha ai.  

Të pranishëm ishin edhe Kryetarja e Bashkisë Eriselda Sefa, deputeti i PS-së Bujar Çela, Nënkryetari I Bashkisë Elton Korreshi etj.

Kryetarja e Bashkisë Eriselda Sefa u shpreh se ishte e gëzuar që rikthyen traditën qindra vjeçare te festës dhe panairit e cila organizohej në 8 shtator.

Një nga biznesmenët e zonës tha se kjo festë është e vlefshme, pasi ne prezantojmë produktet tona që janë të zonës dhe me këtë tregohet që Myzeqeja ka produkte cilësore dhe konkuruese në treg.

E kemi festuar në fshehtësi më parë thonë banorët, por sot jemi të gëzuar që mund të festojmë lirshëm festën më të bukur për zonën tonë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *