Mjafton një zjarr dhë nxjerr në pah pamundësinë e Repartit Zjarrfikës për të përballuar situatën.

Prej kohësh Repartit i Mbrojtjes nga Zjarri ka mungesë të theksuar të bazës materiale dhe mungesë të zjarrfikëses së vogël .

Zjarri i nisur në disa toka bujqësorë në Karbunarë të Lushnjës nuk u përhap pasi ndërhynë vetë banorët. Në ndihmë të tyre ërdhën punonjës të rajonit numër 5 dhe më pas forcat e policisë.

Më kova uji në duar banorët kanë bërë të mundur izolimin e tij ndërkohë që mjeti i vetëm zjarrfikës ndodhej në një tjëtër situatë emergjence.

Pas  15 minuta përpjekje për të kontaktuar  më zjarrfikësen dhe policinë, më në fund u përgjigj Salla Operative e Komisariatit të Policisë Lushnjë.

Forcat e Rendit erdhën në vendngjarje dhe ndërmorën masat e nëvojshmë për të identifikuar dhe arrëstuar autorin e zjarrvënies, kurse Shërbimi Zjarrfikës nuk erdhi dhe banorët vijuan më kova.

Kanë qënë dy mjete të mëdha zjarrëfikëse, por asnjëra prëj tyre nuk duket të qarkullojë prej muajsh.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *