Një qark në Kinën lindore po u ofron çifteve një shpërblim prej 1,000 juanësh (137 dollarë) nëse nusja është 25 vjeç ose më e re, masa e fundit për të nxitur të rinjtë të martohen mes shqetësimeve në rritje për një normë lindjeje në rënie.

Njoftimi, i cili u publikua në llogarinë zyrtare Wechat të qarkut Changshan javën e kaluar, thoshte se shpërblimi ishte promovimi i martesës së përshtatshme për moshën dhe lindjes së fëmijëve. Ai përfshinte gjithashtu një sërë subvencionesh për kujdesin ndaj fëmijëve, pjellorinë dhe arsimin për çiftet që kanë fëmijë.

Të shqetësuara për rënien e parë të popullsisë së Kinës në gjashtë dekada dhe për plakjen e shpejtë të popullsisë së saj, autoritetet po provojnë urgjentisht një sërë masash për të rritur shkallën e lindjeve, duke përfshirë stimujt financiarë dhe lehtësirat e përmirësuara të kujdesit për fëmijët, shkruajnë mediat e huaja.

Kufiri ligjor i moshës në Kinë për martesë është 22 vjeç për meshkujt dhe 20 për femrat, por numri i çifteve që martohen ka ardhur në rënie. Kjo ka ulur normat e lindjeve për shkak të politikave zyrtare që e bëjnë më të vështirë për gratë beqare të kenë fëmijë.

Shkalla e martesave arriti një rekord të ulët në 2022 në 6.8 milionë, më e ulëta që nga viti 1986, sipas të dhënave të qeverisë të publikuara në qershor. Vitin e kaluar pati 800,000 martesa më pak se në 2021.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *