Sëmundjet mendore vuajnë pasojat e ndryshimit të klimës. Psikiatrët dhe neurolgët theksojnë se njerëzit e sëmurë janë më të ekspozuar ndaj një sërë faktorësh, duke përfshirë faktin se sëmundjet e tyre shpesh kanë një prirje lidhur me stinët, duke i bërë ato edhe më të ndjeshëm ndaj ndryshimeve të temperaturës.

Temperatura ndikon negativisht tek të sëmurët me sëmundje të  shëndetit mendor dhe tek të sëmurët kronikë,  thotë neurologu Ramazan Doka.

Urgjenca e Lushnjës këto ditë ka patur shumë raste me temperatura të larta dhe disa raste kanë qënë edhe fatale, vazhdoi ai.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *