Dita  botërore e Dhurimit të Gjakut u konkretizua në  mjediset e  Njësisë Vendore të Kujdesit Shendetësor të qytetit të Lushnjës me një veprimtari praktike me karakter sensibilizues për shtresat në nevojë.

Personat që sot dhuruan gjak ishin  pjesë e kontributit vullnetar të punonjësve të shëndetësisë,por kishte edhe qytetarë të cilët iu bashkuan këtij akti human duke dhuruar gjak për fëmijët dhe personat e rritur të prekur nga talasemia.

Konkretisht, ditën e sotme, e cila përkon me Ditën Botërore të Dhurimnit të Gjakut,  në Njësinë vendore të Kujdesit Shëndetësor të qytetit u dhurua gjak nga punonjësit e qendrave shendetësore të bashkisë Lushnjë.

Nisma “dhuro gjak, shpëto jetë” ishte sot një veprim konkret, bashkëpunim i Njësisë vendore me spitalin e qytetit.

Mjeku Endrit Susaj  në pronocimin e tij për televizionin 4 plus, falenderoi punonjësit që sot dhuruan gjak dhe u bëri thirrje qytetarëve që të rrisin ndjeshmërinë ndaj shtesave që kanë nevojë për gjak, të afrohen prane njesise e të dhurojnë gjak, sepse  kështu shpëtojmë jetë.

Drejtori i  Njësisë së Kujdesit Shëndetësor Lushnjë, Denis Korreshi, në fjalën e tij tha se ky akt mirënjohjeje është finalizuar falë mbashkëpunimit të Njësisë me spitalin e qytetit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *