Të paktën 108 oficerë policie janë plagosur në përleshjet në të gjithë Francën me protestuesit të zemëruar me reformat e pensioneve, tha ministri i brendshëm.

Gérald Darmanin tha se një numër kaq i madh i të plagosurve nga policia ishte jashtëzakonisht i rrallë, duke shtuar se 291 persona ishin arrestuar gjatë trazirave.

Qindra mijëra kanë marrë pjesë në demonstratat e 1 Majit kundër reformave të presidentit Emmanuel Macron.

Shumica ishin paqësore, por grupet radikale hodhën bomba me benzinë dhe fishekzjarre. Policia u përgjigj me gaz lotsjellës dhe ujë. Nuk dihet se sa protestues janë lënduar.

Kryeministrja Élisabeth Borne shkroi në Twitter se dhuna ishte “e papranueshme”, ndërsa vlerësoi gjithashtu “mobilizimin dhe angazhimin e përgjegjshëm” të demonstruesve në shumë qytete.

Kjo është dita e fundit e aksionit masiv kundër ndryshimeve që rrisin moshën e pensionit shtetëror nga 62 në 64. Sindikatat kërkojnë tërheqjen e tyre.

Ministria e Brendshme tha se numri i përgjithshëm i demonstruesve ishte 782,000, duke përfshirë 112,000 në kryeqytetin Paris, por sindikata CGT thotë se shifra është trefishi i këtij numri.

Udhëheqësit e sindikatave ishin të bindur se kundërshtimi prej muajsh ndaj reformave nuk po zbehej.
“Faqja nuk do të kthehet për sa kohë që nuk ka tërheqje të kësaj reforme të pensioneve. Vendosmëria për të fituar është e paprekur”, tha kreu i CGT Sophie Binet, cituar nga AFP.

Në Paris, një oficer policie pësoi djegie të rënda në duart dhe fytyrën e tij kur u godit nga një bombë me benzinë, tha Darmanin. Dhuna shpërtheu edhe në Lyons, Toulouse dhe Nantes, ku automjeteve u dogjën dhe u sulmuan biznese.

Pati gjithashtu raportime se protestuesit pushtuan për pak kohë një hotel luksoz në qytetin jugor të Marsejës. E hëna ishte hera e parë që nga viti 2009 që tetë sindikatat kryesore të Francës kishin mbështetur thirrjet për një protestë, tha agjencia e lajmeve AFP.

Darmanin akuzoi grupet e majta ekstreme të njohura si blloqet e zeza dhe që numërojnë disa mijëra se qëndrojnë pas dhunës dhe kërkoi që “ata që sulmuan policinë dhe pronën publike të ndëshkohen ashpër”.

Ka pasur një element të dhunshëm në protesta që nga marsi, kur qeveria vendosi të ndryshojë legjislacionin përmes dhomës së ulët të parlamentit, ku i mungon shumica absolute – pa votim.

Macron thotë se reforma është një domosdoshmëri.

Ai nënshkroi reformën në ligj më 15 prill, disa orë pasi Këshilli Kushtetues i Francës mbështeti gjerësisht ndryshimet, por sondazhet e opinionit tregojnë se një shumicë e madhe e popullsisë kundërshton rritjen e moshës së pensionit.

Reformat pritet të hyjnë në fuqi në shtator.

Qeveria ka premtuar bisedime të mëtejshme, por sindikatat janë të vendosura për të shfuqizuar ndryshimet dhe nuk është e qartë se ku mund të gjendet një kompromis.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

This will close in 21 seconds