Lideri i opozitës ruse dhe një kritik presidentit Vladimir Putin, Alexei Navalny ka ndërruar jetë sipas shërbimit të burgut.

“Më 16 shkurt 2024, në koloninë korrektuese nr. 3, i dënuari AA Navalny nuk u ndje mirë pas një shëtitjeje, pothuajse  humbi vetëdijen. Menjëherë kanë mbërritur punonjësit mjekësorë të institucionit dhe është thirrur ekipi mjekësor i urgjencës. Janë kryer të gjitha masat e nevojshme reanimuese, por nuk kanë dhënë rezultate pozitive. Mjekët e Urgjencës kanë konfirmuar vdekjen e të dënuarit”, thuhet në një deklaratë.

47-vjeçari u dënua me 19 vite burg për ekstremizëm, ndërsa ditët e fundit i kaloi në burgun e Arktikut.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

This will close in 21 seconds