Rreth 11 mijë e 600 maturantë kanë bërë këkesën për të riparë tezat e provimeve të maturës.
Kjo është një e drejtë e cila u fitua vetëm falë protestave të vazhdueshme të gjimnazistëve në dy-tre vitet e fundit.
Dyshimet për vlerësimin e tezës dhe mungesës së transparencës, kanë bërë që maturantët të kenë pakënaqësi me notën.
Nga data 3 korrik, maturantëve do t’u vihet në dispozicion teza e korigjuar si dhe do të kenë një mundësi rikorigjimi.
E pyetur nga gazetaret rreth kesaj ceshtjeje foli ministria e arsimit , Evis Kushi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *