Mëngjesin e kësaj të hëne dy anije janë mbytur dhe për pasojë kanë humbur jetën pesë emigrantë. Mediat greke shkruajnë se anija ndodhej 3 milje detare brenda ujërave territoriale turke. Raportohet se autoritetet turke janë thirrur për shpëtim, por nga ana e tyre nuk ka pasur asnjë reagim.

Ndërkohë rojet bregdetare u mobilizuan për mbytjen e anijes, duke shpëtuar 22 persona, të cilët u transferuan në Mytilin.

Ndërsa nga mbytja e anijes në Samos, roja bregdetare shpëtoi 37 persona, njëri prej të cilëve humbi jetën.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *