Përmes një video-mesazhi në Telegram, kreu i Brigadës së 3-të Sulmuese të Ukrainës, Andriy Biletsky tha se “njësitë e Brigadës 72 të Federatës Ruse u mundën”.

“Kompanitë e 6-të dhe të 8-të të divizionit ishin shkatërruar plotësisht” së bashku me një numër të konsiderueshëm mjetesh luftarake të blinduara, shtoi ai.

Biletsky tha se një “numër i konsiderueshëm të burgosurish” u kapën dhe “njësia e tretë e sulmit të Wagner gjithashtu pësoi humbje të mëdha”, tha ai referuar kompanisë ushtarake private ruse që po luan një rol të madh në betejat rreth Bakhmutit.

Aksioni sulmues çliroi plotësisht një zonë 3 kilometra të gjerë dhe 2.6 kilometra të thellë të forcave ruse“- tha ai. Vendndodhja e saktë nuk u dha. Zëdhënësi i Forcave të Armatosura të Ukrainës, Serhii Cherevatyi, shtoi se beteja ishte “ende në vazhdim”, por se “armiku po pëson humbje të mëdha në këtë zonë”. Ai tha se 203 persona janë të vrarë dhe 216 të plagosur.

Ai gjithashtu vuri në dukje se “nuk kishte mungesë predhash, por mungesë njerëzish”. Zëdhënësi tha se kishte pasur 524 sulme në pozicionet ukrainase rreth Bakhmut. Rusia ka pësuar humbje të mëdha në betejën e tyre disamujore për qytetin, por ende nuk ka mundur ta pushtojë atë.

“Nëse Wagner nuk marrin më shumë personel ose nuk ndryshojnë taktikat e tyre, në të ardhmen e afërt, PMC Wagner nuk do të ekzistojë më në këtë fushë,” shtoi Cherevatyi.

Bakhmut është vendi i një sulmi të gjatë dhe të zgjatur nga forcat ruse, duke përfshirë mercenarët Wagner, që ka dëbuar mijëra ukrainas nga shtëpitë e tyre, duke lënë zonën e shkatërruar. Por pavarësisht sasive të mëdha të fuqisë punëtore dhe burimeve që Moska ka derdhur për të pushtuar qytetin, ata nuk kanë qenë në gjendje të marrin kontrollin total.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *