I prodhuar nga mëlçia juaj, kolesteroli është thelbësor për krijimin e qelizave të reja në trup, dhe gjithashtu kryen shumë funksione të tjera që mbështesin jetën. Kjo substancë dylli, gjithashtu ndihmon trupin tuaj të prodhojë hormone dhe vitaminë D dhe gjendet gjithashtu në përbërjet që trupi juaj krijon, për t’ju ndihmuar në tretjen e ushqimit, siç është biliari.

Çfarë është kolesteroli i lartë? Kur nivelet e kolesterolit në gjak janë ngritur mjaftueshëm për të shkaktuar probleme shëndetësore, duke përfshirë sëmundjet e zemrës dhe goditjen në tru. Gjendja mund t’i bëjë shumë më tepër dëm trupit tuaj sesa mendoni. Nga rritja e mundësive, për të zhvilluar probleme fatale të zemrës për shkak të grumbullimit të pllakave yndyrore në arterie deri te ngurtësimi i arterieve, i quajtur gjithashtu aterosklerozë, kolesteroli i lartë mund të shkaktojë shumë sëmundje.

Simptomat e kolesterolit të lartë

Kolesteroli i lartë nuk vjen me një grup të veçantë shenjash dhe simptomash. Kjo është arsyeja pse kjo gjendje shpesh quhet ‘vrasës i heshtur’. Megjithatë, simptomat e listuara më poshtë shoqërohen me kolesterol të lartë dhe në rast se vëreni ndonjë prej tyre, sigurohuni që të konsultoheni sa më parë me një mjek.

-Nauze

-Mpirje

-Fjalimi i paqartë

-Lodhje ekstreme

-Dhimbje gjoksi

-Frymëmarrje e shkurtër

-Mpirje ose ftohtësi në ekstremitete

-Presioni i lartë i gjakut

Si të menaxhoni kolesterolin?

Tani që e dini se si kolesteroli mund të ndikojë në trupin tuaj, më poshtë janë disa ilaçe të thjeshta shtëpiake, për të mbajtur gjendjen nën kontroll:

Shtoni ushtrimet në rutinën tuaj të përditshme

Është e rëndësishme të mbani nën kontroll peshën tuaj kur diagnostikoheni me kolesterol të lartë. Sipas ekspertëve, për të qëndruar të shëndetshëm dhe për ta mbajtur zemrën të lumtur, një i rritur duhet të bëjë të paktën 150 minuta ushtrime me intensitet të moderuar në javë, ose 75 minuta kur merret me aktivitet fizik më të fuqishëm, si ngritja e peshave, vrapimi në rutine, ose vrapim.

Hani një dietë të shëndetshme

Është e rëndësishme të ndiqni me çdo kusht një dietë të pastër dhe të shëndetshme. Kur vuani nga kolesteroli i lartë, këshillohet të hani një dietë të ulët në yndyra të ngopura dhe trans dhe të pasura me fibra dhe yndyra të pangopura.

Lini duhanin

Pirja e duhanit jo vetëm që ndikon në mushkëritë tuaja, por gjithashtu mund të rrisë shanset për të zhvilluar nivele të larta të kolesterolit. Kur pini duhan, mund të dëmtohen enët e gjakut dhe të ulet kolesteroli HDL, të cilat të dyja mund të kontribuojnë në probleme të rënda të zemrës.

Kontrolloni peshën tuaj

Kuptoni lidhjen midis shtimit në peshë dhe kolesterolit të lartë. Një person me një BMI normal, është në një rrezik më të ulët të zhvillimit të pasojave të rënda të kolesterolit të lartë, se ai që është mbipeshë ose obez. Yndyra e tepërt e trupit mund të ngadalësojë në mënyrë efektive aftësinë tuaj për të hequr kolesterolin LDL nga gjaku, duke rritur kështu shanset për të pësuar një atak në zemër dhe goditje në tru.

Kufizoni konsumin e alkoolit

Konsumi i tepërt i alkoolit mund të rrisë nivelet e kolesterolit dhe triglicerideve në gjak. Sipas ekspertëve pirja e alkoolit, mund të rrisë shanset e formimit të pllakave brenda arterieve dhe të shkaktojë sulm në zemër dhe goditje në tru.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *