Nga zjarret në Kili raportohet për 112 të vdekur, por numri i viktimave mund të rritet edhe më shumë. Ministrja e Brendshme Carolina Tohá tha se numri i të vdekurve do të “arrinte shifra shumë më të larta” në orët e ardhshme.

Zjarret kanë rënë në zonat pyjore në rajonin Valparaiso të Kilit dhe sipas kryebashkiakut të tij rreth 372 banorë janë raportuar të zhdukur.

Presidenti kilian Gabriel Boriç shpalli gjendjen e jashtëzakonshme dhe tha se do të vinte në dispozicion “të gjitha burimet e nevojshme” për të trajtuar situatën.

Besohet se është zjarri më vdekjeprurës i regjistruar në Kili. Shumë prej të prekurve po vizitonin rajonin bregdetar gjatë pushimeve verore. Një alarm shëndetësor u vendos në Valparaiso nga Ministria e Shëndetësisë e cila bëri thirrje për ngritjen e spitaleve të përkohshme në terren.

Studentët e Mjekësisë që janë afër përfundimit të studimeve të tyre do të punësohen për të ndihmuar në bluzat e bardha, njoftoi Ministria. Ekipet e shpërthimit kanë luftuar për të arritur në zonat më të prekura dhe Qeveria kiliane u ka bërë thirrje njerëzve që të mos udhëtojnë në zonat e goditura nga zjarret.

Rreth 92 zjarre aktive po digjen në pjesë të ndryshme të vendit dhe deri më tani kanë prekur rreth 43,000 hektarë tokw, tha Ministrja e Brendshme Carolina Tohá. Zjarrfikësit kanë kontrolluar 40 zjarre dhe janë ende duke luftuar me 29, shtoi ajo.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

This will close in 21 seconds