Mbrëmjen e djeshme në Njësinë Administrative Krutje, Bashkia Lushnje organizoi edicionin e tretë të Kabasë Myzeqare.

Evenimenti vjen direkt pas Festivalit Folklorik të Gjirokastrës.

Edicioni i tretë i Kabasë Myzeqare ka sjellë në skenë për publikun grupet folklorike te Lushnjës, Divjakes, Fierit, Beratit, Belshit e Kuçovës. Edicionin e përshendeti Kryetarja e Bashkisë Eriselda Sefa.

Kabaja Myzeqare ka vlera pasi ruan traditën e hershme te sazeve në Myzeqe prandaj është e mirëpritur nga artdashësit.

Në përfundim juria ka shpallur fitues Grupin e Sazeve Kozare të Kuçovës.

Atmosfera elektrizuese nga tingujt e muzikës bëri që  drejtuesit dhe publiku të kërcejnë sëbashku vallet popullore.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

This will close in 21 seconds