Luis Rubiales e ka bërë sërish. Një performancë tjetër kontroverse. Kur gjithçka dukej se ai do të shpallte dorëheqjen si president i Federatës Spanjolle të Futbollit në konferencën për shtyp të Asamblesë së Federatës, ai ka vazhduar t’i përmbahet postit.

I fuqishëm dhe me një gjest serioz, ai u është përgjigjur të gjitha polemikave dhe ka sulmuar ata që e kanë kritikuar. Duke shpërfillur protestën popullore dhe pasi mbeti vetëm me braktisjen e Qeverisë, klubeve dhe FIFA-s, ai duket se është rritur edhe më shumë.

Gjesti i tij në festën e Kupës së Botës për femra, me momentin kulmor puthjen ndaj Jenni Hermoso-s, është dënuar padyshim ndërkombëtarisht. Një puthje që ktheu sytë e gjithë botës dhe që vuri në fokus presidentin e Federatës më shumë se protagonistët e vërtetë: kampionët.

Megjithatë, nuk është polemika e parë në të cilën Rubiales është përfshirë në mandatin e tij, lista është e gjatë. Pas tij, pesë vite qëndrim të fortë në sport, por i diskutueshëm në etikë.

Shkarkimi i Lopeteguit – Rubiales, nga Malaga u bë president i Federatës më 17 maj 2018, një vit pas shkarkimit të Ángel María Villar, president për 29 vitet e mëparshme, për krime të dyshuara korrupsioni.

Rubiales kishte besimin e futbollit spanjoll me premtime të mëdha për modernizim, por që në fillim ishte protagonist me shkarkimin e trajnerit spanjoll Julen Lopetegui, në përqendrim të plotë të Botërorit në Rusi dhe vetëm 48 orë pas fillimit të tij pasi arriti një marrëveshje me Real Madridin. Ai vendosi Hierron në vend të tij dhe Spanja ra në raundin e 1/16 kundër Marokut.

Zëvendësim për Velasco Carballo – Ardhja e tij çoi gjithashtu në rinovimin e Komitetit Teknik të Gjyqtarëve, duke zëvendësuar Sánchez Arminio me Velasco Carballo. Ishte atëherë që ai projektoi Superkupën e re dhe të diskutueshme të Spanjës. Kështu, ai përplasi derën e epokës së Villarit.

Lufta me Teban – Që kur fitoi zgjedhjet, Rubiales dhe Tebas kanë jetuar në konfrontim të vazhdueshëm. Në shumë raste të dy kanë pasur betejat dhe dallimet e tyre në mendime. Presidenti i La Liga-s nuk ka ngurruar t’i hedhë benzinë ​​zjarrit me polemikën për puthjen ndaj Jenni Hermoso-s me një mesazh misterioz: “bie shi, bie”.

Pique dhe audiot – Në vitin 2022, 24 milionë euro komisione me Piqué, në atë kohë një lojtar aktiv, rrjedhin për marrëveshjen për të sjellë Superkupën në Arabi. Nëse Madridi ose Barça arrinin në Final Four, Federata merrte një shumë më të madhe parash.

Festa e supozuar në Salobreña – Në dhjetor të po atij viti, një skandal i ri doli në dritë: partia Salobreña. Xhaxhai i tij dhe ish-shefi i shtabit, Juan Rubiales, e raportoi atë në anti-korrupsion për “mbajtjen e një orgjie në një shtëpi në Salobreña duke paguar me karta të federatës dhe duke ftuar një grup prej tetë ose dhjetë vajzash të reja”. Rubiales e mohoi, por i ktheu ato para në arkën e federatës.

Spiunazh ndaj Aganzos – David Aganzo, president i AFE, denoncoi Rubiales për spiunimin e dyshuar të presidentit të Federatës. Aganzo pretendoi se ai ishte ndjekur nga detektivë. Rubiales e mohoi atë, por një vit më vonë avokati i RFEF pranoi detyrën e spiunazhit.

Ai e quajti Atléticon “patetik” – Rubiales ‘luajti’ me familjen e tij në një bisedë private për të hartuar një ‘listë të zezë’ të klubeve spanjolle. Një nga skuadrat që u shfaq në ato mesazhe ishte Atlético Madrid, të cilin ai e quajti “patetik”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *