Forcat izraelite thonë se janë tërhequr nga spitali al-Shifa i Gazës pas një operacioni dyjavor.

Izraeli e ka përshkruar “bastisjen” si një nga operacionet më të suksesshme të luftës gati gjashtëmujore.

Ushtria tha se kishte vrarë rreth 200 militantë në luftimet në dhe rreth al-Shifa dhe se sekuestroi armë dhe gjëra të tjera të vlefshme.

Ushtria izraelite është akuzuar për rrezikimin e pamatur të civilëve dhe për shkatërrimin e një sektori shëndetësor tashmë të mbingarkuar për shkak të luftës.

Ndërkohë banorët kanë përshkruar ‘shkatërrimin total’ rreth spitalit al-Shifa pasi trupat izraelite ‘shkatërruan të gjithë ndjenjën e jetës’ atje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

This will close in 21 seconds