Mjegulla shkaktoi aksidente në autostradën A22, ku një drejtues kamioni humbi jetën në një përplasje që ndodhi në orën 11:55 në zonën e Modenës. Në të njëjtën zonë, për shkak të përplasjeve masive nga ana e pasme midis Reggiolo dhe Carpi në A22, midis km 285 dhe 300 në të dy drejtimet, autostrada Brenner u mbyll, në hyrje, si masë paraprake për rreth shtatëdhjetë kilometra. Zjarrfikësit nxorën disa persona të bllokuar në llamarina. Në aksidentin e madh janë përfshirë gjithsej njëqind vetura dhe përplasja ka ardhur nga vizibiliteti i dobët për shkak të mjegullës. Disa persona u plagosën, asnjëri në gjendje të rëndë.

Pas përplasjeve nga ana e pasme ka ndodhur një tjetër aksident, ai në të cilin humbi jetën një drejtues kamioni, ku u përfshinë dy automjete, aksident i cili ndodhi në kilometrin 308 të A22 me drejtim verior, në komunën Campogalliano. Zjarrfikësit kanë ndërhyrë me vinç, policia rrugore dhe 118 me ambulancë.

Vendimi për mbylljen e seksionit që hyn në A22 u mor për të ulur presionin. Kryqëzimet do të rihapen gradualisht me zgjidhjen e situatës.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

This will close in 21 seconds