Policia Rrugore e Fierit, e pranishme 24/7, në të gjitha akset rrugore të qarkut, me qëllim rritjen e parametrave të sigurisë rrugore.

Gjatë muajit shkurt, janë vënë në pranga 15 drejtues mjetesh, nga këta 8 për drejtim mjeti në gjendje të dehur dhe 7 për drejtim mjeti pa leje drejtimi. Gjithashtu, janë pezulluar 3 leje drejtimi.

Kontrollet e shtuara kanë si qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore me pasoja për jetën e përdoruesve të rrugës, rritjen e parametrave të sigurisë rrugore dhe lehtësimin e qarkullimit gjatë fashave të orareve me fluks të shtuar në qytet.

Shërbimet e Policisë monitorojnë pandërprerë akset rrugore, me pajisje të logjistikës bashkëkohore, me qëllim evidentimin e shkeljeve që janë burim aksidenti.

Si rezultat, gjatë muajit shkurt, janë ndëshkuar administrativisht në total 8387 drejtues mjetesh, të ndarë konkretisht:

4626 drejtues mjetesh, për qarkullim me shpejtësi tej normave të lejuara;

515 drejtues mjetesh për mosvendosje të rripit të sigurimit;

1129 drejtues mjetesh, për parakalime të gabuara;

129 drejtues për mosvendosje të kaskës mbrojtëse;

561 drejtues për përdorim të celularit gjatë drejtimit të automjetit.

Policia Rrugore Fier apelon për të gjithë përdoruesit e rrugës, që të zbatojnë me rigorozitet rregullat e qarkullimit rrugor, si dhe të kallëzojnë në numrin pa pagesë 112, çdo rast të shkeljes së tyre.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *