Kultivuesit e grurit ne myzeqe jane ne pikun e korrjes. Kete vit fermeret fale edhe suvencionimit per cdo hektare grure te mbjelle si dhe naftes falas nga programet e mbeshtetjes se ministrisë së bujqesise kane rritur siperfaqet e mbjella krahasuar me nje vit me pare. Ndonese kushtet e ketij viti bujqesor nuk kane qene te favorshme fale punes se fermereve prodhimi eshte mbi mesataren . I vetmri shqetësim per kete sezon per fermeret eshte cmimi i ulet qe ofrohet nga grumbulluesit e medhenj apo dhe fabrikat e miellit.
Fermeret ne mungese te magazinave per ruajtjen e prodhimit jane te detyruar ta tregojne me cmimin aktual rret 28 mije leke te vjetra per kujtal
Me te veshtire e kane kete problem fermeret te cilet kane mbjelle siperfaqe te medha duke marre siperfaqe te medha

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

This will close in 21 seconds