SHBA

Një imazh që shfaq një ari polar duke marrë një sy gjumë në një ajsberg ka siguruar çmimin e lakmuar të Fotografit të Kafshëve të Egra të People’s Choice Award.

Fotografi amator britanik Nima Sarikhani shprehu nderin e tij për fitoren me foton magjepsëse të titulluar “Ice Bed”, të marrë nga arkipelagu Svalbard i Norvegjisë.

Sarikhani tha se imazhi ngjalli emocione të fuqishme, veçanërisht shpresë, tek shikuesit. Në një deklaratë për shtyp, ai u shpreh:

“Ndërsa ndryshimi i klimës është sfida më e madhe me të cilën përballemi, shpresoj që kjo fotografi të ngjallë shpresë; ka ende kohë për të rregulluar rrëmujën që kemi shkaktuar.”

Konkursi dëshmoi një pjesëmarrje të paprecedentë, me mbi 75,000 njerëz që votuan. “Ice Bed” doli triumfues nga një listë prej 25 imazhesh, të zgjedhura me kujdes nga një grup prej rreth 50,000 konkurrentësh.

Douglas Gurr, drejtori i Muzeut të Historisë Natyrore, e quajti fotografinë fituese “prekëse” dhe tha se “të lë pa frymë”.

Ai theksoi rëndësinë e imazhit si një kujtesë nxitëse për lidhjen jetike midis një kafshe dhe habitatit të tyre, duke shërbyer si një paraqitje vizuale e ndikimeve të dëmshme të ngrohjes së klimës dhe humbjes së habitatit.

Imazhi fitues dhe katër finalistët e vlerësuar do të ekspozohen në Muzeun e Historisë Natyrore në Londër deri më 30 qershor.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

This will close in 21 seconds