Është një rekord për Guinness, ndeshja kualifikuese mes Francës dhe Gjibraltarit që u zhvillua të shtunën që shkoi në kuadër të ndeshjeve kualifikuese për “Euro 2024”.

Skuadra franceze e mbylli pjesën e parë me rezultatin 7-0 ndaj Gjibraltarit modest dhe gjithë ndeshjen me rezultatin 14-0, duke nënshkruar suksesin më të madh në historinë e tij për të siguruar statusin e titullarit në Euro-2024.

Kjo ishte diferenca më e madhe fituese në historinë e kualifikueseve, duke tejkaluar goditjen 13-0 të Gjermanisë në San Marino në vitin 2006, dhe shënoi herën e parë që një ekip evropian kishte shënuar 14 gola në një ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës apo Kampionatit Evropian. Sulmuesi kryesor i Frances Kylian Mbape shënor 3 gola, ndërsa Warren Zaïre-Emery, 17 vjeç, tetë muaj dhe 11 ditë, gjithashtu hyri në histori pasi ai u bë lojtari më i ri i Francës që nga viti 1914 dhe shënoi debutimin e tij me një gol në pjesën e parë.
Të kualifikuar tashmë për në Kampionatin Evropian që do të zhvillohet nga data 14 qershor-14 korrik në Gjermani, blutë kishin një mision të fundit për të përfunduar në Grupin B, për të shmangur surprizat e pakëndshme gjatë shortit për kompeticionin më 2 dhjetor në Hamburg.

Por duke u përballur me një nga kombet më të dobëta në planet, i 198-ti në renditjen e FIFA-s, kjo detyrë ishte një shëtitje e vërtetë në parkun e Nicës për zëvendës-kampionët e botës.

Ky rezultat historik fshin nga “arkiva” e rekordeve, rezultatin 10-0 që Franca i mori Azerbajxhanit në vitin 1995.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *