Krahina e Myzeqes është një miks i traditave të hershme dhe elementeve moderne dhe mund të zgjasë disa ditë.

Dasma fillon diten e enjte. Në atë ditë, vajza dhe djali fillojnë të qepin një nishan të veçantë, që qepet me shtatë shamia dhe në cepat e tij ngjiten lekë dhe lule të bukura. Pasi përfundon qepja e tij, nishani dërgohet në shtëpinë e dhëndrit, së bashku me pajen.

Kur arrin tek shtëpia e dhëndrit, nishani ngrihet mbi një shkop të veçantë me tre degeza, ku secila degë dekorohet me një kokërr mollë të freskët.Ky shkop quhet “Duvak”, dhe është një shenjë e veçantë e kësaj dasme magjike.

Dita e martesës është një ditë e veçantë për çdo çift, por për çiftin nga Myzeqeja, Duvaku është një pjesë e rëndësishme e kësaj dite.

Megjithatë, një kusht i rëndësishëm është që mollet në Duvak të mos merren nga njerëzit e nuses, sepse ato konsiderohen si “fatsjellëse”.

Kështu, pasi nusja merr Duvakun me vete, njerëzit e dhëndrit mbajnë kujdes që të mos i lejojnë njerëzit e nuses të afrohen dhe të prekin mollet në Duvak.

Në ditën e enjte, merret paja e nuses dhe në mbrëmje të së premtes, ata organizojnë një festë për ta festuar këtë ngjarje të veçantë.

Të dielen në mëngjes, ditën e dasmës, dhëndri viziton shtëpinë e nuses për të marrë nusen.Nusja, e vendosur të tregoj disa tradita të bukura, hedh një gotë ujë në këmbë kur del nga pragu i shtëpisë.Vëllai dhe daja e përcjellin jashtë shtëpisë nusen, ndërsa dhëndri e pret jashtë derës.

Rruga që nusja ecën deri tek makina e dhëndrit spërkatet me raki për ta pastruar nga të “ligat” që mund t’i kenë bërë dashakeqësit. Një moment i paharrueshëm ndodh kur shishja e rakisë thyhet te makina.

Kur nusja zbret nga makina te shtëpia e dhëndrit, pritet me llokume të ëmbla. Atje, nuses i lyhen gishtat me mjaltë për ta larë derën e shtepisë tre herë.Gishtat me mjaltë pastaj provohen nga vjehrri dhe dhëndri.

Nusja pastaj futet në dhomën e saj, ku një djalë i vogël heq një këpucë per të marrur lekët që janë vendosur aty. djalë tjetër i vogël i ulët në prehër që fëmija i parë i saj të jetë djalë.

Në ditën e hëne shfaqet paja e nuses dhe nusja shpërndan peshqirët që ka sjellë për familjarët e burrit të saj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

This will close in 21 seconds