Nis sot gjyqi ndaj Dani Alves, i cili akuzohet për sulm të dyshuar seksual. Seanca do të nisë në orën 10:00, në seksionin 21 të Gjykatës së Barcelonës dhe do të vazhdojë gjatë të martës dhe të mërkurës. Prokuroria kërkon nëntë vjet burg dhe prokuroria private kërkon dënimin maksimal, dymbëdhjetë vite. Mbrojtja përpiqet të arrijë një marrëveshje në përputhje për të parandaluar zhvillimin e procesit gjyqësor, diçka që mund të ndodhë edhe pak para fillimit të saj.

Krimi i dyshuar i futbollistit brazilian ndodhi natën e 30 deri më 31 dhjetor 2022 në një banjë në klubin e natës Sutton në Barcelonë. Që nga 20 janari 2023, Dani Alves ka qenë në paraburgim në modulin 13 të Can Brians 2. Mbrojtja e lojtarit ka kërkuar vazhdimisht lirim me kusht, i mohuar sistematikisht nga drejtësia për shkak të rrezikut të lartë të ikjes.

Çështja e Dani Alves ka qenë në qendër të vëmendjes që nga janari 2023 dhe gjyqi, siç parashikohej, do të ketë një ndikim të madh mediatik. Më shumë se 270 gazetarë nga e gjithë bota janë akredituar për të mbuluar seancën në Gjykatën e Barcelonës duke filluar nga kjo e hënë, në orën 10:00. Përdhunimi i dyshuar i futbollistit brazilian shkon përtej nivelit sportiv.

Autoritetet kanë vendosur masa të rrepta për të garantuar privatësinë e procesit dhe mbi të gjitha ruajtjen e identitetit të viktimës së supozuar. Media do të jetë në gjendje të ndjekë gjykimin në një dhomë ngjitur përmes televizionit me qark të mbyllur dhe nuk do të jetë në gjendje të regjistrojë imazhe apo zëra. Do të jetë e mundur të transmetohen, me shkrim dhe drejtpërdrejt, deklaratat e Dani Alves dhe dëshmitarëve të ndryshëm.
Në çdo rast, kur viktima e supozuar është ajo që do të dëshmojë, gazetarët nuk do të mund ta dëshmojnë atë: është e vetmja pjesë e gjyqit që nuk do të mbahet hapur. Për më tepër, për të shmangur rrjedhjet e mundshme dhe zbulimin e identitetit të saj, zëri do të shtrembërohet dhe imazhi do të deformohet. Nga ana tjetër, një ekran do të ndajë futbollistin nga ankuesja për të shmangur çdo lloj kontakti vizual mes tyre gjatë procesit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

This will close in 21 seconds