Mediat ndërkombëtare i bëjnë jehonë gjendjes shëndetësore të ish-kryeministrit Fatos Nano, i cili prej ditësh ndodhet i shtruar në një spital në kryeqytet.

Associated Press, shkruan se kryeministri i parë i post-komunizmit në Shqipëri, po lufton për jetën në spital.

ARTIKULLI
Kryeministri i parë postkomunist i Shqipërisë, Fatos Nano, ishte në spital dhe po luftonte për jetën, tha të enjten zyra e kryeministrit aktual. Nano, 70 vjeç, prej javës së fundit ndodhet në terapi intensive në një spital privat në kryeqytet, Tiranë, ku po trajtohet për probleme me mushkëritë.

Nano ishte themeluesi i Partisë Socialiste në pushtet në 1991 pas shpërbërjes së ish-partisë komuniste që drejtoi diktaturën e Shqipërisë pas Luftës së Dytë Botërore. Ai gjithashtu shërbeu për një kohë të shkurtër si kryeministër për katër muaj në 1991. Pasardhësi i Nanos, kryeministri socialist Edi Rama, po lutej “në këto orë të vështira të luftës për jetën e tij, liderit historik të Partisë Socialiste”, shkroi ai në Facebook. Të enjten, Rama i dha Nanos një nga nderimet më të larta të Shqipërisë, Kordonin e Madh me Yllin e Vlerësimit Publik, “për kontributin e tij të shquar në ndërtimin e shtetit kushtetues dhe demokratik në Shqipëri, prirjen liberale në lidershipin e tij dhe tolerancën shembullore në momente jashtëzakonisht të vështira të jetës politike kombëtare, por edhe të jetës së tij personale, rolin e tij vendimtar në përpjekjet shoqërore për të ardhmen e vendit.”.

Në vitin 1993 Nano u dënua me 12 vjet burg për akuzën e falsifikimit të dokumenteve dhe përvetësimit të fondeve, por dënimi i tij u rrëzua pas lirimit, bazuar në prova të pamjaftueshme. Në vitin 1997, Shqipëria ishte pothuajse në anarki totale pas rënies së skemave të dështuara piramidale të investimeve ku shqiptarët e varfër humbën kursimet e tyre të jetës.

Ai u fal zyrtarisht disa ditë më vonë nga presidenti i asaj kohe, Sali Berisha. Nano shërbeu si Kryeministër në vitet 1997-1998 dhe përsëri në 2002-2005. Ai dha dorëheqjen si kryetar partie pas humbjes së zgjedhjeve të vitit 2005 dhe u zëvendësua nga Rama. Më pas, Nano hezitoi të përfshihej në politikë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *