Për të pestën ditë radhazi pylli me pisha në Pishporo vazhdon të digjet.  Rreth 400 hektarë tokë me pisha e shkurre janë djegur nga flakët që favorizohen nga era e fortë. Kjo gjë  bëri tërheqjen e forcave të ushtrisë dhe ato zjarrfikëse se mund t’u rrezikohej dhe jeta. Ato operojnë vetëm në orët e para të ditës ose në pasditen e vonë. Sipas Prefektit të Qarkut të Fierit Lefter Shehaj i cili prej disa ditësh monitoron situatën, janë vendosur afër fshatit për të patur në kontroll banesat dhe arat me të mbjella disa forca të ushtrisë dhe zjarrfikës.

Zjarri po i afrohet banesave në një distancë afro 500 metra në vijë ajrore, por fatmirësisht ka fusha të pambjella që bëhen pengesë për ecurinë e zjarrit e nuk rrezikohen banesat e fshatit dhe stanet janë larguar, pohoi Prefekti i Qarkut Lefter Shehaj

Haki Çako Drejtori i Emergjencave Civile pohoi se situata është e rëndë, janë angazhuar forca zjarrfikëse e forca të ushtrisë së bashku me automjetet zjarrfikëse e autobotë uji si dhe mjete të tjera. Për shuajrjen e zjarrit me helikopter nga ajri, Çako ka pohuar se helikopteri ka punuar në operacione gjatë verës dhe tani është duke iu kryer shërbimi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *