Të paktën 10 persona humbën jetën dhe 33 mbetën të plagosur, pasi një grup militantësh sulmoi një autobus që transportonte pelegrinë hindu në territorin federal indian të Jammu dhe Kashmir.

Shoferi humbi kontrollin nga prita e militantëve, duke bërë që autobusi të binte në një grykë të thellë dhjetëra metra.

Ndërsa operacionet e shpëtimit kanë përfunduar, ushtria dhe policia indiane kanë rrethuar zonën për të gjurmuar sulmuesit.

Zyrtarët thanë se autobusi ishte duke shkuar në faltoren e famshme hindu të Mata Vaishno Devi, kur u qëllua mbi të.

Askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për sulmin, por Mohita Sharma, shefi i policisë së qarkut tha se përgjegjës për këtë ngjarje është një grup militantësh që operon në zonë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

This will close in 21 seconds